گردشگری مجازی با تور مجازی

  • June 7th, 2012

گردشگری مجازی با تور مجازی

گذار از عصر صنعتی (industry revolution)به دوران طلایی عصر اطلاعات(communication revolution) ، فضای جوامع اطلاعاتی (information society) را با تغییر روبرو کرده است . وقتی ابزارهای نوین در ارتباطات و اطلاع رسانی به خدمت شهروندان در می آیند ، باید منتظر تغییر در شیوه های زندگی روزمره بود. یکی از این تغییرات ، دگردیسی در گردشگری و تولد گردشگری مجازی است.

گردشگری مجازی ایران

گردشگری مجازی ایران

گردشگری مجازی (e-tourism) مقوله جالبی است که دو دهه از پدید آمدن آن نمی گذرد. گردشگری مجازی ، حضور در سرزمین دیجیتالی وب و مشاهده داده های صوتی ، متنی و تصویری از دنیای فیزیکی پیرامون ما است.

دور دنیا با یک کلیک ، آرزویی بود که امروزه از مرحله واقعیت به حقیقتی غیر قابل انکار مبدل شده است . بااستفاده از تور مجازی کاخ موزه ها ، اماکن باستانی جهان می توان به دنیایی اطلاعات متنی و تصویری از نمادهای تاریخ باستان دست یافت.

يکي ديگر از مسائلي جهانگردي، راه‌اندازي تورهاي مجازي است. اين قبيل تورها به کمک تصاوير ويديويي و عکس‌هاي سه‌بعدي چشم‌اندازهاي زيبايي را از محل سفر نشان مي‌دهند تا تمايل افراد براي انجام اين مسافرت افزايش يابد که در مطلب معرفی تور مجازی بصورت کامل به آن پرداختیم. مجریان تورهاي مجازي معمولا عکس‌هاي روي اينترنت را بسيار باکيفيت و با تمام جزييات آن مکان به نمايش مي‌گذارند. براي تهيه اين قبيل تصاوير عکاس مجبور است که چند عکس را از قسمت‌هاي مختلف فضاي مورد نظر تهيه کرده و آن‌ها را به صورت ماهرانه‌اي در کنار يکديگر قرار دهد که برای کسب اطلاعات دقیق تر می توانید به مطلب عکاسی پاناروما مراجعه نمایید.

تور مجازی عبارت است از ترکیبی از تصاویر، نماهای 3 بعدی، نماهای پانوراما (360 درجه)، ویدئو، صوت و … که یک فضای حقیقی را مدل سازی کرده و به کاربر امکان میدهد که در این فضا به صورت مجازی به گشت و گذار بپردازد و از محیط مجازی اطلاعات مورد نظر خود را کسب کنند.

امروزه بسياري از شرکت‌هاي صنعتي و خدماتی و تولیدی از تور مجازی براي بازاريابي‌هاي جهاني استفاده مي‌کنند در قسمت مزایای تور مجازی برای شرکت های صنعتی،تولیدی و خدماتی درباره مزایای تور مجازی صحبت کردیم و گفتیم این شرکت ها از به این علت از تور مجازی استفاده می کنند تا توليدات و خدماتشان را آسان‌تر به فروش برسانند. در چند سال گذشته کيفيت کارآمدي و دسترس بودن تورهاي مجازي به ميزان زيادي ارتقا يافته به طوري که در تور مجازی به کاربران اجازه داده می شود که از کامپيوتر خود با نقشه‌اي که در اختيار آن‌ها قرار گرفته تور را کنترل کنند به هر حال با توجه به اين که صنعت جهانگردي همانند ديگر صنايع دنيا با سرعت زياد در حال رشد است کارشناسان بر اين باورند که تورهاي مجازي در آينده نزديک پر رونق‌ترين بخش اين صنعت محسوب خواهند شد و به اين وسيله زندگي مردم را در سراسر جهان تحت تاثير خود قرار خواهند داد.

به همین جهت استفاده از پویا نمایی، تصاویر ویدیویی، گرافیکی و تور مجازی رو به افزایش است. این قابلیت ها در کنار متون، نقشه ها و طراحی ها مورد استفاده قرار می گیرند.

برای مثال در یک تور مجازی که لابراتوار فناوری های باستان شناسی دانشگاه ایالت داکوتای شمالی آن را تدارک دیده، کاربران می توانند به روستای سرخپوستان آمریکایی در قرن 18 سفر کنند.این تور مجازی کاربران رابه دل پناهگاه های زیر زمینی می برد تا به مدد جلوه های صوتی و پویا نمایی تصاویر یک زن سرخپوست را که مشغول کندن پوست آهو است تماشا کنند.

در نتیجه تور مجازی می تواند امکان معرفی ایران زمین و جاذبه‌هایش را به کسانی که امکان حضور در ایران را ندارند، بدهد و آن‌ها را ترغیب به دیدن کشورمان کند.

در ادامه درباره کاربردهای دیگر تور مجازی باید عرض کنبم که  کاربرد بسیار گسترده در صنعت توریسم و گردشگری، کاربرد بسیار گسترده در زمینه صنایع خودرو سازی و تولید قطعات، کاربرد بسیار گسترده در زمینه ساخت جلوه‌های ویژه فیلم، کاربرد گسترده در زمینه مدیریت منابع از راه دور، کاربرد گسترده در زمینه مطالعات جغرافیایی، کاربرد گسترده در جهت بهینه اداره کردن دولت الکترونیک و … از جمله فواید تور مجازی به شمار می باشد.

 برای ارتقای صنعت گردشگری ایران زمین ، باید به گردشگری مجازی توجه شایانی داشت . توسعه پایدار ، ارتقای درآمد ملی و ارز آوری و افزایش حداکثری دانش جهانی از توانمندی و پتانسیل فرهنگی ، علمی و بومی ایران ، با گردشگری به بهترین شکل ممکن امکان پذیر خواهد بود. بنابراین ، اشتغال زایی مولدی که از جانب فناور ی اطلاعات و ارتباطی روز ، می تواند در اختیار رشد GNP ایران قرار بگیرد ، با وجود مولفه های اثر بخش گردشگری مجازی قابل حصول خواهد بود.


برچسب ها : , , ,ارسال نظر